Prins Daniel vid konstnärssamtal på Moderna museet

Den 26 augusti närvarade Prins Daniel vid ett konstnärssamtal på Moderna museet med konstnären Monika Sosnowska som har skapat årets verk i Prinsessan Estelles skulpturpark.

Prins Daniel tillsammans med konstnären Monika Sosnowska.

Prins Daniel tillsammans med konstnären Monika Sosnowska. Foto: Palle Lindqvist/PREKS

Monika Sosnowska är känd för sina storskaliga installationer som rör sig i gränslandet mellan skulptur och arkitektur. Hennes skulpturer refererar ofta till historiska byggnader och förmedlar berättelser om samhällen i förändring.

Den nya installationen Museum är Monika Sosnowskas första permanenta verk i Norden. Inspirationen till installationen kommer från ett tilltänkt konstmuseum på Rosendal, som initierades av kung Karl XIV Johan på 1830-talet, men som aldrig uppfördes. Museum invigdes den 3 juni i Prinsessan Estelles skulpturpark.

”Museum” vid Rosendal på Djurgården i Stockholm.

”Museum” vid Rosendal på Djurgården i Stockholm. Foto: Palle Lindqvist/Prinsessan Estelles kulturstiftelse

Vid evenemanget på Moderna museet samtalade Stefan Ingvarsson från Utrikespolitiska institutet med Monika Sosnowska om hennes konstnärskap och om det nya verket.

Stefan Ingvarsson och Monika Sosnowska under konstnärssamtalet på Moderna museet.

Stefan Ingvarsson och Monika Sosnowska under konstnärssamtalet på Moderna museet. Foto: Palle Lindqvist/PREKS